Cleveland Suburban Hockey League

Latest News

2016 North Coast High School Hockey Playoffs

Published: Monday, February 29, 2016

North Coast High School Hockey League Playoffs

Click here for a updated of the playoff bracket

Click here for copy of the Playoff Rules

Click Here for copies of Score Sheets from games played

Congrats to NCHSL Champion Jackson and Runner Up North Royalton

Game  Day\Date Rink Time Score Home Visitor Score
1 Thu 2/18 East 7:20 PM 12 MEDINA #7 FAIVIEW #10 2
2 Thu 2/18 West 8:15 PM 7 ELYRIA #8 VIKINGS #9 0
3 Sat 2/20 West 2:45 PM 3 NORTH ROYALTON #2 MEDINA 2
4 Sat 2/20 East 5:45 PM 2 JACKSON #3 FREMONT #6 3
5 Sat 2/20 West 4:45 PM 8 TEAM AUDI #1 ELYRIA 2
6 Sat 2/20 East 7:45 PM 3 WOOSTER #4 ST IGNATIUS #5 1
7 Sun 2/21 West 11:45 AM 1 OT NORTH ROYALTON #2 FREMONT #6 0
8 Sun 2/21 West 1:45 PM 3 TEAM AUDI #1 WOOSTER #4 1
9 Sun 2/21 West 3:45 PM 4 OT JACKSON #3 MEDINA 3
10 Sun 2/21 West 5:45 PM 4 ST IGNATIUS #5 ELYRIA 1
11 Tue 2/23 East 6:15 PM 4 JACKSON #3 WOOSTER #4 3
12 Tue 2/23 East 8:15 PM 0 ST IGNATIUS #5 FREMONT #6 5
13 Thu 2/25 East 6:15 PM 3 NORTH ROYALTON #2 TEAM AUDI #1 1
14 Thu 2/25 East 8:15 PM 3 JACKSON #3 FREMONT #6 2
15 Sat 2/27 East 7:10 PM 1 JACKSON #3 TEAM AUDI #1 0
16 Sun 2/28 West 7:05 PM 0 NORTH ROYALTON #2 JACKSON #3 2
                             All Games will be played at the OBM Arena, Strongsville    

 

 

 

Cleveland Suburban Hockey League Playoff & Championships

Published: Saturday, February 27, 2016

Please Note that Games can Start 20 Minutes Early 

  CSHL Championship Day (SAT 2/27/16) OBM Ice Arena in Strongsville

Click Here for copies of the score sheets from today's games

GM # Date Time Level Rink Score Home/Higher Seed Score Visitor/Lower Seed Seeds
33 2/27 8:15am - 9:25am SQ B2 EAST 3 235 Kent S3 4 230 Geauga S2 1 vs 3
34 2/27 9:40am - 10:50am PW B EAST 2 335 North Olmsted P3 3 336 Strongsville P3 1 vs 3
35 2/27 11:05am - 12:15pm PW A3 EAST 1 325 Shaker Hts P2 2 338 Parma P2 1 vs 2
36 2/27 12:30pm - 1:55pm BT A1 EAST 4 412 Mentor B1 3 410 Wooster B1 2 vs 4
37 2/27 2:10pm - 3:35pm BT A2 EAST 7 418 Parma B1 1 408 Gilmour B1 1 vs 3
38 2/27 3:50pm - 5:15pm BT A3 EAST 2 424 Fremont B1 3 423 Rocky River B2 1 vs 2
39 2/27 5:30pm - 6:55pm BT AA EAST 6 401 Shaker Hts B1 4 407 Elyria B1 1 vs 3
                   
40 2/27 8:15am - 9:25am SQ B1 WEST 8 220 Rocky River S3 2 217 Mentor S2 2 vs 4
41 2/27 9:40am - 10:50am SQ A3 WEST 3 225 Shaker Hts S2 2 221 Geauga S1 1 vs 2
42 2/27 11:05am - 12:15pm SQ A2 WEST 7 219 Wooster S1 3 208 Winterhurst S1 3 vs 4
43 2/27 12:30pm - 1:40pm SQ A1 WEST 2 210 Mentor S1 3 211 Kent S1 1 vs 2
44 2/27 1:55pm - 3:05pm SQ AA WEST 5 204 Parma S1 1 207 Shaker Hts S1 2 vs 4
45 2/27 3:20pm - 4:30pm PW AA WEST 4 301 Rocky River P1 0 304 Cleveland Hts P1 1 vs 2
46 2/27 4:45pm - 5:55pm PW A1 WEST 1 319 Gilmour P2 0 314 Elyria P1 2 vs 4
47 2/27 6:10pm - 7:20pm PW A2 WEST 3 310 North Olmsted P2 2 320 Geauga P1 2 vs 4

 

        CSHL Playoff Weekend Saturday 2/20 and Sunday 2/21Results

Click Here for pdf copies of Score Sheets from Playoff Weekend. This should be complete list.

GM # Date Time Rink Level Seeds Score Home/Higher Seed Score Visitor/Lower Seed
1 2/20 8:00am - 9:00am C.H. South SQ B2 2 vs 3 2 237 Elyria S2 6 230 Geauga S2
2 2/20 9:15am - 10:15am C.H. South SQ B2 1 vs 4 3 235 Kent S3 2 229 Clev Skating Club S2
3 2/20 10:30am - 11:30am C.H. South SQ B1 2 vs 3 2 (2OT) 220 Rocky River S3 1 236 Gilmour S2
4 2/20 11:45am - 12:45pm C.H. South SQ B1 1 vs 4 4 228 Cleveland Hts S2 8 217 Mentor S2
5 2/20 1:00pm - 2:00pm C.H. South PW B 2 vs 3 2 333 Kent P3 3 OT 336 Strongsville P3
6 2/20 2:15pm - 3:15pm C.H. South PW B 1 vs 4 4 335 North Olmsted P3 0 327 Clev Hts - CSC P3
7 2/20 3:30pm - 4:30pm C.H. South SQ A3 2 vs 3 5 221 Geauga S1 3 223 Fremont S1
8 2/20 4:45pm - 5:45pm C.H. South SQ A3 1 vs 4 2 225 Shaker Hts S2 0 227 Kent S2
                   
GM # Date Time Rink Level Seeds Score Home/Higher Seed Score Visitor/Lower Seed
9 2/20 8:00am - 9:00am Serpentini 1 SQ A2 2 vs 3 2 213 Rocky River S2 2 (2OT) 219 Wooster S1
10 2/20 9:15am - 10:15am Serpentini 1 SQ A2 1 vs 4 1 214 Parma S2 3 208 Winterhurst S1
11 2/20 10:30am - 11:30am Serpentini 1 PW A1 3 vs 6 1 318 Kent P2 3 313 Euclid P1
12 2/20 11:45am - 12:45pm Serpentini 1 PW A1 4 vs 5 2 314 Elyria P1 0 309 Mentor P1
13 2/20 1:00pm - 2:00pm Serpentini 1 SQ A1 2 vs 3 5 211 Kent S1 4 206 Euclid S1
14 2/20 2:15pm - 3:15pm Serpentini 1 SQ A1 1 vs 4 5 210 Mentor S1 4 209 Strongsville S1
15 2/20 3:30pm - 4:30pm Serpentini 1 SQ AA 2 vs 3 3 (3OT) 204 Parma S1 2 203 Rocky River S1
16 2/20 4:45pm - 5:45pm Serpentini 1 SQ AA 1 vs 4 1 201 Brooklyn S1 2 207 Shaker Hts S1
17 2/21 8:00am - 9:00am Serpentini 1 PW A3 2 vs 3 3 338 Parma P2 2 332 Gilmour P3
18 2/21 9:15am - 10:15am Serpentini 1 PW A3 1 vs 4 4 (2OT) 325 Shaker Hts P2 3 328 Winterhurst P-Black
19 2/21 10:30am - 11:30am Serpentini 1 PW AA 2 vs 3 2 304 Cleveland Hts P1 1 308 Kent P1
20 2/21 11:45am- 12:45pm Serpentini 1 PW AA 1 vs 4 5 301 Rocky River P1 3 302 Gilmour P1
21 2/21 1:00pm - 2:15pm Serpentini 1 BT A3 2 vs 3 3 OT 423 Rocky River B2 2 417 Winterhurst B1
22 2/21 2:30pm - 3:45pm Serpentini 1 BT A3 1 vs 4 3 424 Fremont B1 2 425 Elyria B2
23 2/21 4:00pm - 5:15pm Serpentini 1 BT A2 2 vs 3 2 419 Canton-Akron B1 4 408 Gilmour B1
24 2/21 5:30pm - 6:45pm Serpentini 1 BT A2 1 vs 4 6 418 Parma B1 2 421 Shaker Hts B2
                   
GM # Date Time Rink Level Seeds Score Home/Higher Seed Score Visitor/Lower Seed
25 2/21 8:00am- 9:00am Akron/ Canton PW A2 2 vs 3 5 310 North Olmsted P2 1 321 Fremont P1
26 2/21 9:10am-10:10am Akron/ Canton PW A2 1 vs 4 1 322 Canton-Akron P1 2 320 Geauga P1
27 2/21 10:20am- 11:20am Akron/ Canton PW A1 2 vs TBD 4 319 Gilmour P2 1 313 Euclid P1
28 2/21 11:30am- 12:30pm Akron/ Canton PW A1 1 vs TBD 2 312 Rocky River P2 4 314 Elyria P1
29 2/21 12:40pm - 1:55pm Akron/ Canton BT A1 2 vs 3 4 412 Mentor B1 2 414 Garfield B1
30 2/21 2:05pm- 3:20pm Akron/ Canton BT A1 1 vs 4 2 416 Brooklyn B2 5 410 Wooster B1
31 2/21 3:30pm - 4:45pm Akron/ Canton BT AA 2 vs 3 1 402 Brooklyn B1 4 407 Elyria B1
32 2/21 4:55pm - 6:10pm Akron/ Canton BT AA 1 vs 4 4 OT 401 Shaker Hts B1 3 406 Clev Skating Club B1

CSHL Division Champions

Published: Friday, February 19, 2016
Congratulations on your team winning their respective CSHL Division. 
The CSHL, in partnership with Fine Designs Sportswear, is once again offering CSHL Division Champion Apparel to commemorate your team's accomplishment.
You can order apparel at the link below.
 
Team Orders ONLY (minimum of ten (10) items).  Also, teams are asked to provide their team roster information (please include team name, division, players, coaches and team manager) so it can be included on the back of each shirt ordered.

Should you have any specific questions please contact Fine Designs Sportswear directly at 
440-886-5323 or info@FDSportswear.com  
 
Best of luck in this year's playoffs!

2015-16 CSHL Schedule

Published: Friday, August 28, 2015

 This Schedule was Updated on August 28th 2015

              EVENT 2015-2016
Deadline to submit preseason home ice slots/blackout weekend 12pm Wed, Sept 9, 2015
General League Meeting (Garfield Heights @ 7pm) Tue, Sept 15, 2015
Preseason Scheduling (At Cleveland Hts) Sat, Sept 19, 2015
7:45 AM Bantam  
9:45 AM Peewee  
11:45 AM Squirt  
1:45 PM Mite ADM Red and White Teams  
Preseason Play Thu, Sept 24 thru
Sun, Oct 25, 2015
Final Preseason RPI Posted, 12:00 PM Mon, Oct 26, 2015
Deadline for Petitions/Appeal of team placement 8:00 PM Mon, Oct 26, 2015
Petitions posted by 9:00 PM Mon, Oct 26, 2015
Cutoff for accepting feedback from division coaches on petitions 3:00 PM Tues, Oct 27, 2015
Board meets to determine team placement/Decisions posted on website Tues, Oct 27, 2015
Geneal League Meeting (Garfield Heights @ 7pm) Wed, Oct 28, 2015
Regular Season Scheduling (At Cleveland Hts) Sat, Oct 31, 2015
7:45 AM Bantam  
9:45 AM Peewee  
11:45 AM Squirt  
1:45 PM Mite ADM Red and White Teams  
Regular Season Play Starts (14 weeks) Thu, Nov 5, 2015
Last day of Regular Seaon  Thu, Feb 11, 2016
Ohio High School Pre/Post tournament 10/30/15 to 11/2/15
Deadline for all regular season game changes Tue, Dec 1, 2015
CSHL Verification of Coach Certifications (Rule Article IV D-2) Tue, Dec 1, 2015
CSHL Monsters Night Blackout Fri, Dec 4, 2015
 
Mite Blue Scheduling 7:00 PM Rocky River Mon, Dec 7, 2015
Mite Red Additional Game Scheduling 7:30 PM Rocky River Mon, Dec 7, 2015
General League Meeting (Garfield Heights @ 7pm) Tue, Feb 2, 2016
First Playoff Weekend (various) Sat, Feb 20, 2016
Sun, Feb 21, 2016
CSHL Championship Games (OBM - Strongsville) Sat, Feb 27, 2016
NCHSHL Championship Game (OBM - Strongsville) Sun, Feb 28, 2016
Ohio Buckeye Cup (High School State Tournament) (Cincinnati) 3/4/16 to 3/6/16
Ohio Youth Tournament U14 Tier 2 (Mentor) 3/11/16 to 3/13/16
USAH High School National Tournament (Reston, VA) 3/16/16 to 3/21/16
USAH Youth National Tournament (Various locations) 3/23/16 to 3/28/16
Annual Meeting/Board Elections (Garfield Heights @ 7pm) Tue, May 10, 2016